Archives for Admin

Kreu i Forumit Rinor Republikan takim me strukturat drejtuesit të të rinjve në Shkodër

Kryetari i Forumit Rinor Repubublikan, Blendi Sulaj zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të Forumit Rinor në Shkodër. Gjatë këtij takimi Sulaj kërkoi riaktivizimin e forumit rinor dhe atij të

Read More

Të rinjtë republikanë në protestë me ish pronarët kundër ligjit të pronave

Ish-pronarët protestojnë parapra Parlamentit për ligjin e pronave, i cili pritet të diskutohet sot në seancën plenare. I pranishëm në protestën e ish-pronarëve ishte edhe kryetari I Forumit Rinor të Partisë

Read More

Mediu: Me 3/5 çimentohet kontrolli politik i pushtetit gjyqësor

mediu-1-768x435

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu tha se votimi me 3/5 i krerëve të institucioneve kushtetuese çimenton kontrollin politik të gjyqësorit.
Mediu tha se “Do ishte mirë që të lexohen drejt rekomandimet e Venecias, e para nevoja për një konsensus politik. Ne jemi ulur këtu për të realizuar një konsensus politik sepse nuk mund të votohet ndryshe as drafti pa pasur 2/3. Kërkojmë të kemi një Read More

Mediu në komisionin e ligjeve: Projektligji i qeverisë për pronat cënon sigurinë juridike në vend


I pranishëm në Komisionin Parlamentar të Cështjeve Ligjore, kryetari i PR, Fatmir Mediu, tha se ndodhej përballë një skandali, ku ministria u paraqet në tavolinë një dosje me gënjeshtra. Këtë deklaratët Mediu e bëri gjatë diskutimin të tij për kthimin nga ana e Preisidentit të ligjit të ri për kthimin e pronave. Mediu vlerësoi veprimin e kreut të shtetit për mos dekretimin e këtij ligji që sipas opozitës, por tashmë edhe Presidentit, bie ndesh me Read More

Mediu: Konfederata e djathte domosdoshmeri per te larguar kete pushtet te korruptuar

Ne date 10 Janar Partia Republikane u be 25 vjet. Mosha e saj politike eshte e njejte me moshen e pluralizmit shqiptar.
Jam krenar te them se qe nga themelimi dhe deri me sot, kemi punuar me ndershmeri dhe perkushtim, si partia e njerezve te mire, per te bere me te miren per vendin dhe kombin tone.

Në këtë 25 vjetor, Ne vijme te gjithe se bashku si Republikane,

Read More