Archives for edizdari

Mediu në Kuvend: Rama e braktisi Arsimin e Lartë

Kryetari Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu mbajti një fjalë ne seancën e radhës, të enjten më 15 shkurt 2018, ku u ndal në problemet e Arsimit të Lartë, si dhe situatën e rënduar të pedagogëve që nuk janë duke u paguar. Duke e konsideruar si një tallje sjelljen e kryeministrit me pedagogët, Mediu cilësoi se Rama vetëm sa bën xhonglerin, duke e kaluar fajin sa andej këndej, ndërkohë që Arsimi I Lartë Publik, po degradon ditës. Më poshtë fjala e plotë e kryetarit të PR: Pasojat e Ligjit të Arsimit të Lartë po duken sot shumë qartë: lënie e universiteteve publike në harresë, braktisje. Pedagogët e shqetësuar nga kjo situatë ……… Read More

PR mbledh Asamblenë Kombëtare në prag të protestës së 27 Janarit

Partia Republikane mblodhi Asamblenë Kombëtare për të diskutuar në lidhje me zhvillimet e fundit në vend, por edhe për protestën e madhe që do të mbajë opozita më 27 janar. Në këtë takim mori pjesë edhe nënkryetari i Partisë Demokratike, zoti Edi Paloka, si dhe veterani demokrat zoti Besnik Mustafaj, si i ftuar nderi i kësaj Asambleje.
Në fjalën e tij para të pranishmeve, zoti Mediu renditi arsyet për të cilat çdo shqiptar duhet të dalë në protestë për t’i ndërprerë rrugën vendosjes së pashmangshme të diktaturës Rama, e cila ka çuar vetëm në varfërimin dhe terrorizimin e popullit.
Gjithashtu edhe zoti Paloka, shfrytëzoi këtë takim për të bërë thirrje për pjesmarrje masive në protestën e 27 janarit, si shenjë e mospajtimit me qeverisjen që po çon në humnerë shqiptarët.
Ndërkohë që zoti Besnik Mustafaj, në fjalën e tij, duke shprehur njëkohësisht ………

Read More

REFORMA ZGJEDHORE/ Fjala e Mediut në Kuvend më 5 Tetor 2017

Të nderuar deputetë!

Demokracia eshte Rend I Popullit.

Cdo pushtet e jep vetem ai populli, I cili nuk eshte turme, por bashkim individesh qe organizohen per te mbrojtur lirite dhe te drejtat e tyre te pakontestueshme nga askush.

Read More

Fjala e kryetarit Mediu në seancën e 12 shtatorit 2017

Kryetari i Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu, mbajti fjalën e tij të parë, pas hapjes së sesionit të ri parlamentar 2017-2021. Në fjalën e tij, ai u foksua në farsën e zgjdhjeve të kaluara të përgjithshme, që shënuan blerje dhe trafik të votës, nëpërmejt parave të kanabisit, Por edhe gjithashtu nëërmjet intimidimit dhe kërcënimit të qytetarëve. Zoti Mediu në fjalë e tij, u ndal edhe në premtimet e qeverisë dhe programin e “Rama 2”, duke i cilësuar ato si hapa prapa në përspektivën evropianë që kërkon të ndërtojë Shqipëria. Më poshtë fjala e plotë e zoti Mediu:  Read More

FUSHATA 2017/ DY TAKIME NE VORE DHE NE BALDUSHK

“Nuk do të lejojmë asnjëhere që me paratë e korrupsionit, me paratë qe kanëë grabitur nga buxheti i shtetit, klanet prane qeverisë të blejnë votat e qytetarëve dhe të mbajnë sërish peng Shqipërinë”. Kështu u shpreh gjatë një një takim me banorët e Lagjes së Re në Vorë, kryetari i Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu. Në fjalën e tij, Mediu theksoi gjithashtu se tre muajt e rezistencës në Cadrën e Lirisë, kishin si qëllim madhor, zgjedhje të lira dhe të ndershme, të cilat do të finalizohen me ardhjen e Republikës së Re”.

Një tjetër takim me simpatizantë dhe përkrahës ishte edhe ai në Kodër-Vorë, ku zoti Mediu shpalosi programin politik dhe ekonomik të hartuar në bashkëpunim me ekspertët e kabintetit të kancelares Merkel. Gjihashtu Mediu u shpreh, se “Republika e Re” ka si qëllim forcimin e qytetarit dhe jo atë të qeveritarëve.

Një tjetër takim elektoral, zoti Mediu shoqëruar edhe kandidati tjetër republikanë në listat e Partisë Demokratike, zoti Blendi Sulaj, zhvilloi edhe në Baldushk, ku kreu republikan i njohu fermerët e zonës me përparësinë që alternativa e djathtë ka për bujqësinë.