Deklarata

Takim me Njësinë 7: Kodi i Ri të bllokojë trafikun e mandateve

img-20161115-wa005Partia Republikane ka kërkuar sërish me forcë ndryshime në Kodin Zgjedhor. Financimi i fushatave nga buxheti i shtetit, listat e hapura, bllokimi i trafikut të mandateve, kanë qenë disa nga kërkesat që janë parashtruar gjatë një takimi që kryesia e Partia e Republikane, kishte me elektoratin në Njësinë 7 në Kryeqytet. Gjatë këtij takimi, ku binte në sy pjesëmarrja e madhe e rinisë, kryetari i Partisë Republikane për Tiranë, zoti Blendi ….. Read More

PR dënon dhunën qeveritare mbi pronarët në Bregedetin e Jugut

IMG_20160811_110223_editKryetari i Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu, doli para mediave në një pronocim mbi situatën alarmante që po përjetojnë pronarët legjitimë të Bregdetit të Jugut, kryesisht zona e Himarës, të cilët nuk po arrijnë të kryejnë asnjë veprim me pronat e tyre, qoftë kompensim, qoftë legalizim apo regjistrim në Hipotekë, si pasojë e veprimeve arbitrare të Qeverisë Rama. Më poshtë prononcimi i plotë i kryetarit Mediu:

Partia Republikane dënon çdo formë të dhunës qeveritare…. Read More

Madhi: Rama po tenton pazarin e turpshëm të radhës

madhiiSekretari i Përgjithshëm i Partisë Republikane, zoti Arjan Madhi, në një dalje para mediave, deklaroi në emër të kësaj partie se:Kryeministri Rama duhet domosdoshmërisht të gjejë konsensusin me opozitën.
Kongresmenët amerikanë, Kryetari i Komitetit për Europën dhe Azinë në Komisionin e Politikës së Jashtme të Kongresit Amerikan Dana Rohrabacher, Zv.Presidenti i Asamblesë Parlamentare të NATO-s,Robert Aderholt  si dhe kongresmeni David Jolly, i kanë kërkuar me një letër të përbashkët, Sekretarit Amerikan Kerry, që të… Read More

Begeja: Edhe Strasburgu kundër Ramës për Ligjin e Pronave

IMG_20160620_125649_editPartia Republikane, me anë të një deklarate për shtyp, ka përgëzuar vendimin e Gjykatës së Strasburgut, që hodhi poshtë kërkesën e Qeverisë Shqiptare, në lidhje me mënyrën e kompensimit të pronarëve. Duke qenë subjekti i parë që ka ankimuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin e miratuar së fundmi nga qeveria për kompensimin e ish-pronarëve, Partia Republikane, ka dalë edhe një herë në krah të tyre, duke i bërë thirrje që të ndërmarrin aksione direkte, të mos ndahen në shoqata të ndryshme, por të reagojnë …. Read More

Mediu: Ky parlament 25 vjet paligjshmeri me pronen

largea_parlamenti-620x4131436164656Fjala e kryetarit te Partise Republikane, zotit Fatmir Mediu , mbajtur ne Kuvendin e Shqiperise, ne seancen e 26 majit 2016:

Të nderuar  kolegë deputetë!

U bënë 25 vite që ky Parlament mbështet të paligjshmen, e njëjta histori e turpshme.

  1. Miratuat ligjin 7501 dhe atë të fermave bujqësore në kundërshtim të plotë me të drejtën e pronës…

Read More