Për Shtetin e së Drejtës

Për Shtetin e së Drejtës

Partia Republikane Shqipëtare është një parti konservatore e spektrit të djathtë, që ndan vlerat dhe traditën e Partive Konservatore Evropiane. Partia Republikane është për ...
Më Shumë
Atdheu, Familja, Prona

Atdheu, Familja, Prona

Tri shtyllat e identitetit republikan mbeten të pandryshuara: Atdheu, Prona dhe Familja. Për republikanët atdhedashuria është detyrim, që lidhet me fatin e shqiptarëve ...
Më Shumë
Integrimi në BE

Integrimi në BE

Integrimi në BE dhe fqinjësia e mirë, prioritet strategjik i politikës së jashtme. Partia Republikane beson palëkundur se mbi flamujt e partive dhe bindjeve shqiptarët duhet të punojnë për ngjyrën e flamurit të gjithë ...
Më Shumë
Reforma Zgjedhore

Reforma Zgjedhore

Partia Republikane, tashmë e ka të kristalizuar qëndrimin e saj përsa I përket Reformës Zgjedhore. Duke e cilësuar atë, si reforma kryesore, të cilës klasa politike ...
Më Shumë

Mediu takon këshilltarët e DASH dhe Shtëpisë së Bardhë

Kryetari I Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu, duke vazhduar vizitën e tij zyrtare në Uashington, është takuar gjatë ditës së djeshme me Pam Pryor këshilltaren e lartë të nënsekretarit të shtetit për sigurinë, demokracinë dhe të drejtat e njeriut, si dhe me Këshilltarin e Lartë në Shtepine e Bardhë Mathew D.Mowers.
Në këtë takim z Mediu theksoi se opozita është e vendosur në rrugën e saj për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme.
Në Shqipëri duhet të vendosin qytetarët me votë të lirë dhe jo krimi e trafiku i drogës.
Përfaqësuesit e Shtëpisë së Bardhë dhe Departamentit të Shtetit theksuan se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë nga Shqipëria që të zhvillojë zgjedhje të lira …….. Read More

Senatori Lee: Zgjedhjet pa opozitën janë të papranueshme

Kryetari i Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu po zhvillon një vizitë disa ditore në Washington DC . Ai ka zhvilluar takime në Senat dhe në Kongres si dhe do ketë takime me përfaqësues të Shtëpisë së Bardhë dhe Departmentit Amerikan të Shtetit. Qëllimi i vizitës ka të bëjë me zhvillimet në Shqipëri dhe një proces tashmë të paracaktuar të manipulimit të procesit zgjedhor, si rezultat i dështimit të qëllimshëm të ndryshimeve në Reformën Zgjedhore nga mazhoranca, si dhe bashkëpunimit të qeverisë me krimin e organizuar dhe trafikun e drogës në mënyrë të vecantë të trafikut të kanabisit dhe përdorimit të parave të krimit në procesin zgjedhor, të provuara si manipulime konkrete në zgjedhjet lokale dhe ato të parakohshme në disa Bashki.
Në ditën e parë të vizitës z Mediu takoi Senatorin Mike Lee, ….. Read More

Sula: Mbështesim fuqishëm përshkallëzimin e protestës opozitare

Kryetari i Partisë Republikane për Tiranën, zoti Blendi Sula, mbajti një deklaratë pë shtyp në lidhje me protestën e së hënës, që do të mbajë opozita e bashkuar, duke bllokuar akset noacionale. më poshtë mund të gjeni deklaratën e plotë të zotit Sula:

Partia Republikane i bashkohet fuqimisht protestës opozitare ditën e hënë. Ne i bëjmë thirrje republikanëve në Tiranë dhe në të gjithë Shqipërinë t’i bashkohen ditën e hënë protestës paqësore nga ora 11.00 deri në orën 12.00 duke bllokuar akset nacionale.
Por kjo thirrje shkon gjithashtu….. Read More

Mblidhet Asambleja Kombëtare: Nuk regjistrohemi në KQZ

Partia Republikane thirri në një mbledhje urgjente Asamblenë Kombëtare për të dalë me një vendim unanim në prag të limiteve të fundit kohore për regjistrimin në KQZ. Në fjalën e tij, kryetari i Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu shprehu edhe një herë qëndrimin e kryesisë së Partisë në lidhje me situatën e paprecedentë që po kalon vendi, ku vriten komisarë policie, zbulohen magazine me tonelata hashash dhe deti nxjerr cdo ditë trupa skafistësh, të mbytur në linjat e narkotrafikut. “Qëndrimet e Partisë…. Read More

PR anëtare me të drejta të plota te Konservatorët Evropianë

Partia Republikane anëtarësohet me të drejta të plota në Aleancën e Partive Konservatore dhe Reformiste Evropiane. Një hap i tillë u ndërmor gjatë Samitit të Lirisë të këtij grupimi politik (i treti në Evropë), me ftesë të partisë Republikane Shqiptare. Në një konferencë për shtyp, ne prani edhe të presidenti te ACRE Jan Zahradil dhe Daniel Hannan, sektretar i përgjithshëm i ACRE, kryetari i PR-së, zoti Fatmir Mediu, shprehu….. Read More

PR fton Konservatorët Evropianë në mbështetje të protestës

Me ftesë të Partisë Republikane, zv.presidenti i Rinisë Konservatore Evropiane, Jakub Sibak, ka ardhur në Shqipëri për të dhënë mbështetjen e grupimit politik konservator në çadrën e protestës së opozitës. Gjatë gjithë ditës së djeshme, të rinjë të Partisë Republikane, por edhe kryetari i kësaj force, zoti Fatmir Mediu, si dhe lideri i opozitës zoti Lulzim Basha, kanë biseduar dhe kanë dhënë mesazhe për betejën që ka ndërmarrë opozita. Nënkryetarja e Partisë Republikane, znj. Brunilda Laboviti, kryetari i Forumit Rinor të PR, zoti Endi Shkupi, kreytari i degës së Tiranës, zoti Blendi Sulaj, anëtari i kryesisë, zoti Gaspër Kokaj e shumë përfaqësues të tjerë, kanë dhënë mesazhe të forta qëndrestare, duke shprehur …… Read More